youtube.pngfacebook.pngtwitter.png

Honours

 

NZC_Logo.jpg

 

  NEW ZEALAND (CURRENT)

 

     Ish Sodhi (Manukau City)

 

 

Northern_Knights.jpg

 

  NORTHERN KNIGHTS (CURRENT)

 

     Jono Hickey (Manukau City)

     Ish Sodhi (Manukau City)

 

 

ND_Cricket_Shield.png

 

  NORTHERN DISTRICTS a (CURRENT)

 

     Jono Hickey (Manukau City)

     Nick Kelly (Weymouth)

     Ash Vodnala (Pukekohe Metro)

 

 

Northern_Spirit_web.jpg

 

  NORTHERN SPIrit (CURRENT)

 

     Katie Gurrey (Conifer Grove)

     Brooke Halliday (Manukau City)

 

 

 

CMCA BOWLING HONOURS

        Year         name                                               wickets       against

  2011      B. Hiini                       6-65    Bay of Plenty            
  2007 I. Butler     6-36  Poverty Bay 
  2006  S. Andrews     7-20  Waikato Valley 
  2004  M. Patten     6-63  Waikato Valley 
  2004  T. McDonald     6-21  Bay of Plenty 
  2002  M. Patten     6-25  Bay of Plenty 
  2002  M. Patten     7-11  Poverty Bay 
  2000  I. Butler     6-25  Midlands 
  2000  B. Arnel     6-27  Poverty Bay 
  2000  G. Coleman     6-51  Poverty Bay 
  1999 I. Butler    6-25   Midlands
  1998 S. Andrews    6-32 Thames Valley
  1994 M. Scholefield     6-34  Midland 
  1993 M. Stephens    7-83 Taranaki
  1990 S. Doull    6-31 Taranaki
  1976 G. Kemble (wicket keeper) 6 catches Thames Valley
  1992 W. Ross    8-31 Poverty Bay
  1990 C. Kuggeleijn    6-14 Midland
  1989 C. Trudgeon    6-40 Midland
  1988 M. McKinnon    6-74 Midland
  1988 W. Robertson    6-40 Poverty Bay
  1987 M. McKinnon    6-59 Bay of Plenty
  1987 M. McKinnon    6-66 Taranaki
  1986 C. Trudgeon    6-52 Taranaki
  1986 N. Pollock    7-53 Hamilton
  1985 R. Halliwell    6-17 Taranaki
  1985 N. Pollock    6-52 Poverty Bay
  1984 L. Doull    6-27 Poverty Bay
  1979 S. Gillespie    6-53 Poverty Bay
  1979 E. Gillott    6-99 Northland
  1977 A. Donnelly    7-58 Northland
  1976 R. Curtayne    6-71 Thames Valley
  1975 A. Hounsell    6-91 Northland
  1974 E. Gillott    6-30 Bay of Plenty
  1974 A. Hounsell     6-35  Bay of Plenty 
  1974 B. Bhana    6-50 Thames Valley
  1974 E. Gillott    6-49 Waikato Country
  1973 K. Woolley    6-80 Taranaki
  1973 K. Woolley    7-50 Bay of Plenty
  1971 E. Gillott    6-48 King Country
  1971  E. Gillott     7-74  Poverty Bay 
  1970  K. Patten     6-10  NZ Indians 
  1970  E. Gillott     6-54  King Country 
  1969  W. Bridgeman     7-47  Taranaki 
  1969 W. Bridgeman    7-55 Thames Valley
  1968 G. Gush    8-42 Thames Valley
  1966 J. Snell    6-73 Poverty Bay
  1966 W. Bridgeman    7-35 Waikato Country
  1966 W. Bridgeman    6-49 Northland
  1966 W. Bridgeman    7-72 Northland
  1965 J. Snell    7-18 Taranaki
  1965 J. Snell    7-100 Taranaki
  1965 J. Bardsley    6-76 Manawatu
  1965 J. Bardsley    6-49 Thames Valley
  1964 A. Golding    7-40 Taranaki
  1962 N. Gibbons    6-46 Northland
  1960 B. Nelson    6-29 Waikato Country
  1958 J. Snell    7-86 Waikato Country

 


 

CMCA BATTING HONOURS

           year       name                                     runs            against

  2015   A. Vodnala                     100*       Northland                 
  2015 L. Williamson  131*  Northland 
  2015  J. Hickey  109  Poverty Bay 
  2015  N. Kelly  108  Poverty Bay 
  2015  B. Rhodes  165  Poverty Bay 
  2014  T. Manning  106  Poverty Bay 
  2013  C. Fletcher  128  Hamilton 
  2013  C. Fletcher  128*  Poverty Bay 
  2013  C. Fletcher  115  Bay of Plenty 
  2012  T. Clarke  147*  Northland 
  2012 J. Hickey 105 Hamilton 
  2010 R. Faust 147*  Bay of Plenty 
  2010 A. Herwels 125*  Poverty Bay 
  2010 J. Hickey 110  Northland 
  2008 R. Faust 129  Hamilton 
  2008 V. Blanchard 104 Bay of Plenty 
  2008 I. Butler 185 Bay of Plenty 
  2007 K. Farrell 158 Bay of Plenty 
  2006 I. Butler 139* Waikato Valley 
  2006   S. Andrews 154* Waikato Valley 
  2006 P. McGlashan 120 Waikato Valley 
  2003 K. Read 119* Midlands 
  1998 S. Andrews 157* Poverty Bay 
  1998 S. Purdie 210* Poverty Bay 
  1998 S. Peterson 134 Poverty Bay 
  1997 M. Downie 26 Northland 
  1995 B. Pocock 202* Poverty Bay 
  1994 W. Sinclair  102  Midland 
  1994 P. Lewis 106 NZ Academy
  1992 B. Pocock 107* Northland
  1991 W. Sinclair 101* Taranaki
  1991 M. Stabler 103 Thames Valley
  1991   B. Spragg 125* Northland
  1989 C. Kuggeleijn 148 Northland
  1987 R.J. Evans 209* Poverty Bay
  1984 B. Spragg 125* Hamilton
  1983 M. Stabler 114* Poverty Bay
  1982 J.G. Gibson 115* Midland
  1982 J.G. Gibson 202 Bay of Plenty
  1982 J.G. Gibson 139 Hamilton
  1978 J.G. Gibson 111 Bay of Plenty
  1978 J.G. Wright 190 Bay of Plenty
  1977 R. Curtayne 157* Midland
  1976 R. Curtayne 115 Thames Valley-Midland
  1976 R. Curtayne 103* Bay of Plenty
  1975 B. Bhana 125* Northland
  1975 B. Roberts 110 Horewhenua
  1974 M. Doull 116* Bay of Plenty
  1963 K. MacMillan 119 Northland
  1962 A. Walker 116 NZ Brabin B